Get Adobe Flash player

Obecně

Výstavy

Termíny výstav
Na začátku roku vycházejí v odborných časopisech a nebo celý kalendář výstav najdeme na stránkách ČMKU. Některé výstavy, na které můžete jet se svým psíkem najdete i na našich stránkách. Některé termíny jsou nám připomínány i během roku v různých odborných časopisech, ale pokud si sled výstav chceme alespoň trochu naplánovat, měli bychom znát jejich termíny co nejdříve. Jsou to výstavy pořádané pod FCI. Je důležité by náš pes byl zapsaný v některé z plemenných knih uznávaných touto organizací. Pak si pečlivě si prostudujeme celý kalendář. Vybrané výstavy si označíme a u těch, které se konají nejdříve, si napíšeme o přihlášky. U každého termínu je zveřejněn kontakt na organizátora. Někde bývá i přímo napsáno, do kdy je uzávěrka přihlášek, po které už nám psíka nepřihlásí. Více informací můžeme najít na webových stránkách pořadatele dané výstavy.

 

Chystáme se vyplnit přihlášku
Pokud začínáme my i náš pes, je vhodnější sbírat zkušenosti na menší výstavě - oblastní nebo krajské. Tam nebývá taková koncentrace zvířat a lidí. I prostředí je pro začínající dvojici přijatelnější. Výhodou je, pokud se setkáme s chovatelem našeho psa, nebo jiným zkušeným vystavovatelem (a pokud je on ochotný), může nám na výstavě poradit. Dokonce může psa i předvést, pokud si na to sami ještě netroufneme. Najmout si můžeme také profesionálního předváděče - handlera.

Také je důležité, jestli bude náš huňáč v době výstavy ve správné hustotě kožíšku. Když se totiž rozhoduje o vítězství dvou jedinců, stejných nebo hodně podobných kvalit, může právě toto rozhodnout. Bělejší a chlupatější má větší šanci. Mnoho majitélů takových to psů s vystavováním skončili právě kvůli tomu, že jeho pes nebyl zrovna "v srsti".

Víme, kdy bude naše fenka hárat? Někdy to s jistotou nevíme, hlavně u nepravidelně hárajících fen. Háravé feny nemají na výstavu povolený vstup - ani ty přihlášené. Natož pak ve vyšším stupni březosti nebo feny kojící.

Bude náš pes v kondici? Zejména sportovní psi nebo např. feny po štěňatech. Záleží jen na nás, jak se postaráme o výživu a pracovní náplň psa, abychom ho uvedli do výstavní kondice.

 

Přihláška
Pokyny a podmínky jsou uvedené v propozicích a na přihlášce. Měli bychom znát přesný název našeho plemene, takže pro úplnost, slovenský čuvač. V průkazu původu najdeme všechny potřebné informace k vyplnění přihlášky. Vypisujeme ji vždy čitelně a především u jména psa a chovatelské stanice důsledně rozlišujeme velká a malá písmena, aby jeho uvedení v katalogu bylo správné. Důležité je uvést správné zařazení do třídy podle věku našeho psa v den konání výstavy. Poslední dobou se objevují i on line přihlášky na internetu, zatím jich je jako šafránu, ale určitě jich bude přibívat.
K přihlášce patří potvrzení o zaplacení výstavního poplatku (měli bychom mít jeho kopii nebo opis), fotokopie průkazu původu a podle třídy zařazení i kopie příslušných titulů nebo dokladů o složení zkoušky.

Co ještě musíme zkontrolovat ?
Očkovací průkaz - očkování proti vzteklině a dalším infekčním chorobám musí být provedeno nejméně 1 měsíc před termínem výstavy (aby byl pejsek v kzv. imunitě), ale přitom nesmí být starší než 1 rok. V současné době se začínají objevovat vakcíny proti vzteklině s víceletou účinností (2 i 3 roky), proto se tomuto mnoho organizačních výborů postupně přizpůsobuje a v propozocích můžete naleznout, že musí mít platnou vakcinaci proti vzteklině v souladu s § 4 odst.1, písm. f) veterinárního zákona a být v imunitě proti psince, parvoviróze a leptospiróze. Samozřejmě očkovací průkaz musíme vzít na výstavu také s sebou, spolu se vstupním listem a průkazem původu. Bez těchto dokladů bysme se na výstavě neobešli.zuby

 

A honem ještě trénovat!
Pokud jsme se do této doby moc nevěnovali nácviku výstavního postoje, je nejvyšší čas to napravit. Pohyb v kruhu, výstavní postoj, prohlídku chrupu, tetování v uchu, u psů kontrola pohlavních orgánů, to vše musíme natrénovat.

Je třeba, aby si pes zvykl také na prohmatání celého těla. Měli bychom trénovat i v různém prostředí s cizími lidmi, to se týká hlavně bázlivějších nebo agresivnějších psů. Pokud se rozhodneme psa vystavovat na výstavním vodítku, musíme ho na ně zvykat co nejdříve. Vzpomenout si pak na výstavě, že předvedení na "předváděčce" by bylo efektnější nám může zkomplikovat celé předvedení i nepříznivě ovlivnit hodnocení našeho psa. Psa také můžeme předvádět na tenkém obojku a vodítku. Vyplatí se trénovat jak běhání, tak i postoj. Nemusíme běhat kilometry, ale malý kruh, tak aby to hezky vypadalo a pejsek nám pěkně bezstarostně a radostně běhal a nevlekl se za námi jak soumar.

 

Bez čeho se neobejdeme na výstavě
Kartáče, při nepřízni počasí i ručník. Dále náhubek, misku na vodu a podložku na ležení.

Jakmile je vyhlášena naše třída a postupně všechna čísla, nastupujeme do kruhu. V něm u zapisovacího stolu předáme průkaz původu s diplomem a posudkovým listem, pokud ho tam už nemají. Potom se zařadíme mezi ostatní podle katalogového čísla. Každý rozhodčí má svůj postup posuzování. Většina jich nejdříve u všech zkontroluje skus, úplnost chrupu, tetovací čísla apod. Už tady se pozná, jak jsme trénovali. Nestydíme se psa začátečníka tiše pochválit, pokud prohlídka proběhne bez potíží. Pokud však z nás ucítí nervozitu, může sám znejistět a začít se třeba i bránit. Podle povahy ho buď rychle uklidníme nebo mu přísně domluvíme. Každopádně se nesmíme uchýlit k žádným fyzickým trestům.

Pak rozhodčí zhodnotí pohyb všech psů. Zdá-li se nám pes už teď unavený, povzbudíme ho jeho hračkou, pamlskem a při pohybu ho povzbuzujeme (aby to však neslyšeli všichni kolem). Rozdivočeného psa usměrníme alespoň odpovídajícími příkazy a posuňky - většinou se jedná o štěňata a mladé psy. Někteří rozhodčí to řeší i tak, že nechají tyto divochy ze začátku vyběhat, aby se trochu zklidnili. Zvolíme správný rytmus, aby pes lehce klusal. Pokud je pes před námi příliš blízko, klušeme více u vnějšího okraje. Vedeme ho od sebe na délku lokte a stále ho sledujeme. Po té rozhodčí většinou vyhlásí pořadí a zadá i známky. Jestli se nám navržená známka nelíbí, můžeme ještě včas odstoupit bez posouzení.

Podle čísel pak rozhodčí posoudí každého psa zvlášť. Psa před rozhodčím uvedeme do správného postoje. Předvádíme-li ho volně a nestojí-li zrovna ideálně, nebojíme se s ním obejít malý kroužek a znovu se vrátit na původní místo. Po dobu samotného posuzování by měl stát jak nejlépe umí a relativně v klidu. Jeho pozornost zvýšíme např. tichým "kočička", malou hračkou v dlani nebo pamlskem. Postupujeme tak, abychom nerušili práci rozhodčího.. Znovu také budeme psa předvádět v pohybu a to tam i zpět nebo do trojúhelníku.

Po posouzení všech psů ve třídě, pak rozhodčí určí pořadí a případně vítěze ( někdy ještě pro správný přehled si nechá všechny psy znovu předvést v pohybu). Při odchodu z kruhu pak dostaneme zpět průkaz původu, posudkový list, diplom s oceněním a stužku či kokardu, jejíž barva odpovídá zadané známce, ocenění nebo získanému titulu.

Ve třídě dorostu:
velmi nadějný - žlutá
nadějný - bílá

Ve třídě mladých, otevřené, pracovní, vítězů nebo šampionů, veteránů:
výborný - modrá
velmi dobrý - červená
dobrý - zelená
dostatečný - fialová

Pokud jsme získali nějaké vítězství, zatím se předčasně neradujeme a počítáme raději s tím, že se do kruhu budeme muset i několikrát vrátit, když budeme bojovat o další tituly.

Pokud náš pes neuspěl, tak, jak jsme si představovali, nemůžeme proti posudku rozhodčího podat protest. To lze jen z formálních důvodů, tedy např. při porušení výstavního řádu (pes je zařazený v jiné třídě, než do které patří). Pokusíme se bez hlasitého komentáře překousnout náš nesouhlas a vzít to sportovně. Je to někdy těžké, zvlášť když se některá konkurence zjevně tváří pobaveně, ale musíme si znovu připomínat - je to jen hra. I na tyto "vystavovatele" jednou dojde. A pokud se nám zdál rozhodčí opravdu zaujatý, příště se zkusíme přihlásit na jiné výstavě k jinému.

Na větších výstavách pak po posuzování probíhají další soutěže jako např. mladý vystavovatel, nejkrásnější pár nebo soutěž chovatelských skupin (podmínky k přihlášení jsou na běžné přihlášce). Na závěr se pak vybírá nejkrásnější pes skupiny a potom celé výstavy. Pokud máme takového adepta, není jen slušností, ale i povinností zůstat až dokonce výstavy. Někdy je toto upozornění i na přihlášce a svým podpisem tak potvrzujeme, že s těmito podmínkami souhlasíme. Proto musíme počítat s tím, že výstava je záležitost min. na celý den a neplánovat si na zpáteční cestu třeba návštěvu příbuzných.

Ať už jsme se stali vítězi nebo poraženými, na každé výstavě můžeme získat spoustu nových zkušeností nebo i přátel. Záleží jen na nás, jak tuto akci zhodnotíme.

 

Výstavní třídy

třída štěňat může být nepovinně otevřena na všech typech výstav pro jedince ve věku do 6 měsíců (obvykle od 4 do 6)
třída dorostu může být nepovinně otevřena na všech typech výstav pro jedince ve věku 6 - 9 měsíců
třída mladých otevírána na všech typech výstav pro jedince ve věku 9 - 18 měsíců
mezitřída otevírána na všech typech výstav pro jedince ve věku 15 - 24 měsíců
třída otevřená otevírána na všech typech výstav pro jedince starší 15 měsíců, a to bez ohledu na získané tituly či absolvované zkoušky
třída pracovní musí být otevírána pro jedince starší 15 měsíců, a to:
na mezinárodních výstavách pouze u plemen, u kterých je jednou z podmínek pro získání titulu Interšampion absolvování zkoušky. Typ zkoušky vychází z požadavků FCI a její složení musí být doloženo tak zvaným "velkým certifikátem". Typ zkoušky opravňující k jeho vystavení vychází z požadavků FCI. Splnění podmínek pro třídu pracovní na MVP musí být doloženo předepsaným certifikátem.
na ostatních typech výstav může být třída pracovní otevřena i pro ostatní plemena, kterým se vystavuje tzv. „malý certifikát“. Ten vystavují organizace pověřené ČMKU.
třída vítězů
otevřena na výstavě oblastní, krajské, klubové, speciální a národní. Je přístupná psům a fenám s některým z vyjmenovaných titulů: Klubový vítěz, Vítěz speciální výstavy, Národní vítěz, šampión členského státu FCI nebo Interšampion. Platí pouze tituly získané v třídách určených pro dospělé jedince. Tudíž například titul Junioršampion není pro zařazení do třídy vítězů přípustný.
třída šampiónů otevřena pouze na výstavě mezinárodní a hlásit se do ní mohou jedinci s titulem šampion členského státu FCI nebo titulem Interšampion FCI
třída veteránů otevírána na všech typech výstav a je přístupná psům a fenám starším 8 let
třída mimo konkurenci (čestná) nepovinně otevíraná třída, ve které se nezadávají ocenění ani tituly. V rámci této třídy vystavovatelé obvykle předvádějí výstavně velmi úspěšné psy a feny, které chtějí ukázat kynologické veřejnosti bez nároku na další tituly (pokud pro ně pořadatelé nevypíší nějakou speciální finálovou soutěž).


pro zařazení do výstavní třídy je rozhodující věk jedince v den jeho vystavení (řád FCI) a 1 den před výstavou (řád ČMKU).

Druhy výstav

Oblastní výstavy

Na těchto výstavách si nejlépe začínající vystavovatel vyzkouší, jak to na takové výstavě chodí. Zjistíte, jak si stojíte v kruhu, konkurence většinou nebývá velká, setkáte se s mnohými známými pejskaři z blízkého či vzdálenějšího okolí a mnohdy Vám i poradí, jak zlepšit Váš způsob vystavování.
Zadávané tituly: Vítěz třídy, Vítěz třídy mladých, Oblastní vítěz, Nejkrásnější veterán

Krajské výstavy

Z organizačního hlediska jsou velmi podobné výstavám oblastním. Liší je jen názvem akce a názvy zadávaných titulů.
Zadávané tituly: Vítěz třídy, Vítěz třídy mladých, Krajský vítěz, Nejkrásnější veterán

Klubové výstavy

Pro plemeno a klub mohou být pořádány jedním klubem v jednom kalendářním roce 2 klubové výstavy, se zadáváním titulu CAC a CAJC. Takto pořádané výstavy musí být přístupné pro všechny jedince příslušného plemene, pokud splňují obecně platné podmínky. Pořádání klubových výstav bez zadávání titulu CAC a CAJC ustanovení VR CMKU neomezuje.
To znamená:
1x za rok klubová výstava s tituly Klubový vítěz a CAC a CAJC
1x za rok klubová výstava s tituly CAC a CAJC

1x za rok (pro plemeno) speciální výstava s tituly Vítěz SV a CAC a CAJC
Klubový vítěz: Podmínky pro udělení tohoto titulu upravují předpisy příslušného klubu (zejména je stanoven minimální věk psa, stanoveny podmínky pro členství majitele v klubu apod). Uděluje se pro každý klub a jedno plemeno jedenkrát v kalendářním roce
Zadávané tituly: CAJC, CAC, res. CAC, Klubový vítěz mladých (nepovinně), Klubový vítěz, Nejkrásnější veterán, BOB

Speciální výstavy

Výstava může být pro dané plemeno pořádána pouze 1x v roce a to i v případě, že je plemeno chováno ve více chovatelských klubech.
Zadávané tituly: CAJC, CAC, res. CAC, Vítěz speciální výstavy mladých (nepovinně), Vítěz speciální výstavy, Nejkrásnější veterán, BOB

Národní výstavy

Výstavy přístupné pro všechna plemena psů.
Zadávané tituly: CAJC, CAC, res. CAC, Národní vítěz(nutno ověřit v propozicích), Nejkrásnější veterán, BOB

Mezinárodní výstavy

Výstavy pořádané pod patronací FCI a jsou přístupné pro všechna FCI uznaná plemena psů. Na mezinárodních výstavách se posuzuje podle znění výstavního řádu FCI.
Zadávané tituly: CAJC, CAC, res. CAC, CACIB, res.CACIB, Nejkrásnější veterán, BOB
Některé mezinárodní výstavy udělují jednou ročně speciálními tituly zadávané na základě dohody pořadatelů v rámci národních výstavních podmínek. Místa jejich zadávání se obvykle střídají mezi několika státy. Jde o standardní výstavy pořádané pod patronací FCI a jsou přístupné pro všechna FCI uznaná plemena psů. Je zadáván jen držitelům titulů CACIB a nejlepšímu mladému psu a feně se obvykle zadávají speciální tituly.
Např.:Central-East European Cup - tituly: Vítěz Středo-východo-evropského poháru, Vítěz Středo-východo-evropského poháru mladých

Světové výstavy

Mezinárodní výstavy pořádané pod patronací FCI. Jsou konané jednou ročně v některé členské zemi FCI se zadáváním speciálních titulů. Země pořadatelství je určována Generálním zasedáním FCI a je volana.
Zadávané tituly: CAJC = Světový vítěz mladých, CAC, res. CAC, CACIB = Světový vítěz, res. CACIB, Nejkrásnější veterán, BOB

Sekční výstavy

Je to druh mezinárodní výstavy pořádané pod patronací FCI konané jednou v kalendářním roce se zadáváním speciálních titulů. Země pořadatelství je určována Generálním zasedáním FCI a volí se na základě nabídek kandidatur a představených programů Pořadatelská země spadá územím do příslušné sekce FCI.

Zadávané tituly: CAJC, Sekční vítěz mladých, CAC, res. CAC, CACIB = Sekční vítěz, res. CACIB, Nejkrásnější veterán, BOB
Členské země FCI jsou rozděleny do pěti územních sekcí: Evropská, Americko-Karibská, Asijská, Africká a Oceánsko-Australská. Tomu odpovídají i názvy jednotlivých titulů. Vítěz evropské sekční výstavy = Evropský vítěz, Vítěz evropské sekční výstavy mladých = Evropský vítěz mladých

Zkratky

FCI zkratka pro mezinárodní kynologickou organizaci čili Federation cynologique internationale
CAJC čekatelství národního šampionátu krásy mladých Certificat d´aptitude au junior championat
CAC čekatelství národního (českého, slovenského apod.) šampionátu krásy Certificat d´aptitude au championat
CACIB čekatelství mezinárodního šampionátu krásy Certificat d´aptitude au championat inernational de beauté
BOB
titul zadávaný na vyšších typech výstav (klubová, speciální, národní, mezinárodní) a označuje vítěze plemene - Best of Breed
BOG (BIG) titul zadávaný na výstavách národních a mezinárodních a označuje vítěze skupiny FCI - Best of Group (Best in Group)
BIS titul označující vítěze výstavy - Best in Show
BOD vítěz výstavního dne v případě vícedenních výstav - Best of Day

hodnocení výkonu:
CACIT - je čekatelství mezinárodního šampionátu práce - Certificat d´aptitude au championat inernational de travail
CACT - je čekatelství národního (u nás českého) šampionátu práce - Certificat d´aptitude au championat de travai
V rámci výstavního hodnocení, ale i při hodnocení výkonu, je možné zadat i tak z

vané rezervní čekatelství, které se označuje písmenem r. nebo

zkratkou res. V přehledu výsledků pak můžeme najít jedince res. CACIB, res. CAC, res. CACIT, res. CACT. V případě čekatelství šampionátu krásy mladých se rezervní čekatelství nezadává, stejně jako neexistuje titul res. Světový vítěz.

Standard

FEDERATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE

Secretariat General: 13, Place Albert I – B 6530 THUIN (Belgie)

 

F.C.I.-Standard č. 142 / 04.06.1996 /D

SLOVENSKÝ ČUVAČ

(Slovenský čuvač)

ZEMĚ PŮVODU: Slovensko

DATUM PUBLIKACE ORIGINÁLNÍHO PLATNÉHO STANDARDU: 18.08.1965

ZAŘAZENÍ PODLE F.C.I.:

Skupina 1       ovčáčtí a honáčtí psi (kromě švýcarských salašnických psů)
Sekce 1          ovčáci
Bez zkoušky z výkonu.

Všeobecný vzhled a schopnosti
Plemenné znaky tatranského čuvače odpovídají horskému typu psa tvrdé konstituce, statné postavy s huňatým bílým kožichem. Má silnou kostru, povahu živou, ostražitou, neohroženou a bystrou. Je od věků přizpůsoben drsnému podnebí slovenských hor, jmenovitě Tater. Postava tatranského čuvače je formátu mírné obdélníkového, trupem dobře využitého a na silné, dosti vysoké noze. Bystrost a bdělost mu daly jméno, neboť "čuvat" znamená slovensky slyšet a odtud pojmenováni plemene "tatranský čuvač".
Užitkové zařazení je dáno od pradávna používáním tatranského čuvače jako psa pastýřského a salašnického na horských holích a jako psa strážného pro střežení příbytků i hranic.
Je bezmezně věrný a srdnatý, pohotový postavit se proti každému škůdci, medvědy a vlky nevyjímajíc. Aby byl od dravců i v noční době rozeznatelný, je podle prastaré pastýřské tradice vždy chován v bílé barvě.

 

Hlava
Nos má rovný profil o délce téměř poloviny délky hlavy. Je dosti široký, mírně se úžící k čenichu.
Morda je silná, střední délky s tupým čenichem černé barvy, zejména v létě.
Pysky přimknuté, v koutcích uzavřeného tvaru s černou sliznicí, která tlamu úzce a bez převisů lemuje. Tloušťka pysků je střední, patro tlamy černé.
Čelisti jsou silné s pravidelným, vždy úplným chrupem a s nůžkovým skusem.
Čelní sklon je mírný.
Lebka silná podlouhlého tvaru, v mozkové části široká, čelo zřetelné, široké s mělkou žlabinkou, ubíhající nazad, očnicové oblouky přiměřené a na boky skloněné. Temeno hlavy je ploché, týl zřetelný s ostrým přechodem k silnému, mírně vyniklému vazu. Profil temene je poněkud vyklenut nad rovinu nosního hřbetu.
Oči tmavohnědé, bystrého pohledu, oválného tvaru, přímé polohy, víčka černá, přitisklá, sliznice vnitřních koutků tmavá, dojem výrazný.
Uši vysoko nasazené, při kořeni pohyblivé, kratší, klopené do bočně neseného "V" podle hlavy. Obrůst ucha přechází od poloviny v krátkou jemnou srst. Ucho dosahuje v klidu dolním zaobleným krajem do úrovně tlamy.
Krk je nasazen přímo a ve vzruchu nesen vysoko, je stejné dlouhý jako hlava a u psů velmi mocný, bez laloku a s pěknou hřívou.
Přední končetiny Postoj přímý, sloupovitý, s dobrým zaúhlením ramene i lokte, tlapy silné, okrouhlé a sevřené. Končetiny celkem dosti vysoké, zvlášť u psa.
Plec strmá a dlouhá, rameno svalnaté a pevně k tělu přimknuté a k lokti skloněné se silným svalstvem.
Předloktí svislé, silné, svalnaté a dlouhé.
Zápěstí kostnaté a silné.
Záprstí krátké, silné, mírné skloněné.
Tlapa se silnými prsty a drápy, pevné klenby, zaťatého tvaru, dobře srstí zarostlá, s masitými černými tlapkami.

leto
Tělo
Prsa široká s prsní kostí v rovině s ramenními klouby.
Hrudník v žebrech dobře klenutý, o výšce hrudní kosti nad polovinou výšky kohoutku, sahající pod úroveň lokte, široký přes čtvrtinu výšky kohoutku a dlouhý přes polovinu délky trupu.
Žebra klenutá, nazad skloněná, břicho a slabinu dobře uzavírající.
Hřbet rovný, v bedrech mírné klenutý, střední délky, silný.
Bedra s křížem dobře vázaná a svalnatá, přiměřeně dlouhá a velmi pevná.
Břicho a slabiny trupu přiměřené, mírně podkasané.
Záď silná, kvadratická, lehce skloněná.


Zadní končetiny
Hýždě se stehnem tvoři svalnatý celek značné šířky, podlouhlého tvaru. Koleno svalnaté, dobře zaúhlené.
Holeň šikmá, dlouhá se svalnatým lýtkem.
Hlezno silné s kostnatou patou, zaúhlené tupé, s nižším, výrazným a širokým kloubem.
Nárt kratší a silný, postavený svisle, spojený zánártím plynule bez zaškrcení s hleznem. Paspárek nežádoucí.
Tlapy zadní poněkud delší než přední, jinak stejné utvářené. Záprstí poněkud silnější a strmější.
Ocas níže nasazený a v klidu svislý, sahající po zánártí. Tvar doutníkový bez zdvižené špičky, přímý. V běhu nesený obloukovitě nad bedra zahnutý.
kozich

 

Kožich
Osrstění je husté, bílé barvy. Nažloutlý nádech u kořenů uší přípustný, ale nežádoucí. Zřetelné žluté skvrny nepřípustné. Mimo končetiny a hlavu osrstění hustý huňatý kožich, bez pěšinky na hřbetě a bez třásní na ocase a na zadní části stehen. U psů je nápadná hříva. Srst na končetinách a na hlavé je krátká a přilehlá. Na zadních stranách končetin poněkud delší. Od kořenů uší nazad přechází zvolna v hřívu. V kožichu kryjí pestíky plně podsadu, jsou 5 -15 cm dlouhé, v hřívě nejhrubší, jinde mírně zvlněné, tvořící na hřbetě několik příčných vln ze souvislých polokadeří. Samostatné kadeře a rozpadavý kožich jsou nežádoucí. Kyprost a uzavřenost kožichu jsou podmínkou. Podsada vyplňuje kožich jemnou hustou chmýřitou vlnou asi poloviční až dvoutřetinové délky, než mají pestíky. V létě podsada vylíná, kožich ztratí na huňatosti ale nezplihne, nýbrž v důsledku zvlnění pestíků si stále udržuje určitou kyprost a nevytvoří na hřbetě pěšinku.


Kůže je na trupu volná, jinde k tělu těsně přirostlá, s růžovou pokožkou, pigmentovanou černě jen v okolí očí, čenichu a tlamy, kde přechází ve tmavé sliznice. černý pigment mají též šlapky tlapek.
Výška pes 62 - 70 cm, fena 59 - 65 cm v kohoutku.
Chody pohyb tatranského čuvače je při jeho statnosti překvapivé lehký, obratný a rychlý v každém terénu a za každého počasí, a to s oblibou v klusu.

 

 


Vady anatomické a typové
Vady jsou : klešťový skus, paspárky, chudozubost, plochá a mělká hruď, následky rachitidy neb psinky, medvědí tlapy, nesymetrický ocas, odchlíplé pysky, nesymetrické uši, splývavá třásnitá nebo zplna zkadeřená srst. Hrubou vadou je slabý obrůst břicha, slabin a genitálií.
Za vady vylučující z oceněni se považují žluté skvrny kožichu, světlé oko a růžové skvrny na čenichu a pyskách, event. na víčku a kryptorchismus.
Z povahových vlastností bývá někdy na závadu přílišný temperament.

Rozměry:

pes
fena
váha 36 - 44 kg 31 - 37 kg
výška kohoutku 62 - 70 cm 59 - 65 cm
délka hlavy 25 - 28 cm 23 - 26 cm
šířka hlavy 12 - 14 cm 12 - 14 cm
délka části mozkové 13 - 15 cm 12 - 14 cm
délka části obličejové 12 - 14 cm 11 - 13 cm
výška hrudi 33 - 37 cm 25 - 30 cm
délka trupu 69 - 76 cm 60 - 72 cm
délka hrudního koše 40 - 47 cm 37 - 44 cm
obvod hrudníku za ramenem 70 - 83 cm 70 - 83 cm
obvod hrudníku u posledního volného žebra 60 - 70 cm 56 - 65 cm
vzdálenost od země k hrudní kosti 33 - 37 cm 30 - 35 cm

 

Zaúhlení končetin v kloubu: ramenním 107°
loketním 145°
kyčelním 90°
kolenním 110°

Výcvik

 

Se slovenským čuvačem můžete provádět jakýkoli výcvik, svého pejska můžete vést k Bara1.0 všestrannosti, stejně tak s ním můžete cvičit obranu, nebo jej můžete učit záchrannářké práci. Můžete dělat agility, obedienci, tančit se psem, cokoli bude bavit vás, bude bavit vašeho čuvače, vaší fantazii se meze nekladou. Ale pokud chcete mít jen milého, úžasného společníka, nemusíte podrobovat pejska žádnému těžkému výcviku, ale se základním výcvikem by se měl seznámit každý pes, čivavou nebo yorkširem počínaje, dogou či vlkodavem konče. Psi milují čas, který s nimi trávíte, ať je to výcvik a nebo jen procházka, chtějí vám dělat radost a vaši péči a lásku vám 100x oplácet.

 

Výchova a výcvik

Nový článek o tom, jak začít s výchovou našeho malého bílého klubíčka.


S výcvikem je dobré začít u štěňátka hned, když si ho přineseme domů. V této době se prolíná výchova s výcvikem. Nejdříve jej zvykáme na novou rodinu, jméno, obojek. Učíme jej čistotnosti, zvykáme jej na vodítko. Postupně jej začínáme učit základní povely, přivoláváme štěňátko jménem, nejprve doma, později venku na klidném místě. Učíme štěňátko povely sedni, lehni, vstaň, ke mě, chotit na vodítku bez tahání a jeden z mnohdy nejpoužívanějších povelů, fuj, později výcvik rozšiřujeme o další povely např. zůstaň, čekej, štěkej, aport...


Fuj je univerzální zákazový povel, který přerušujeme jakoukoli nežádoucí činnost psa. Stejně ovšem jako u ostatních povelů, se pejsek musí naučit významu tohoto slova. Nezapomeňme ovšem, že zvířátko nemůžeme pouze kárat, musíme jej také chválit, pak se budou snažit nám dělat především radost. Nebojme se i přehnaně pejska chválit, musí poznat jasně, kdy jej chválíme a kdy se na něj zlobíme. Při výcviku Gabry mi opravdu stačilo jen změnit tón a sílu hlasu, aby Gabra pochopila, že její chování nebylo správné. Podobně můžeme používat i jiné zákazové povely, např. NE, mírnější zákaz může být i NESMÍŠ, STAČÍ, DOST. Jsou to povely, kterým budete rozmnět vy i váš pes, takže stejně tak může jako zákaz sloužit slovo kytička, jde jen o to, aby pes za všech okolností pochopil, že na daný příkaz má zanechat veškeré činnosti.


Sedni učíme pejska tak, že si dřepneme ke štěněti, dáme mu povel sedni a levou rukou štěněti přitlačíme zadeček k zemi, pamlsek, který držíme v druhé ruce, dáváme lehce nad hlavu štěněte a potom, co štěně sedí, hned ho odměníme drobným pamlskem a hodně jej chválíme. Brzy si štěně spojí povel pamlsek a pochvalu s požadovaným chováním. Pokud budeme hodně šikovní, ještě bysme v té ruce s pamlskem měli mít vodítko na krátko a lehkým tahem nahoru pomáhat štěńátku sednout.


Lehni učíme štěně podobným způsobem, jako povel sedni. Štěně sedí v pravé ruce máme pamlsek, dáme povel lehni, štěněti můžeme pamlsek ukazovat a držíme jej na zemi před štěňátkem a druhou rukou lehce přitlačujeme štěně v oblasti lopatek k zemi. Když si štěně lehne, štěně odměníme a hodně jej chválíme.


Vstaň učíme štěně nejdříve ze sedu. Dáme štěněti povel vstááááň a pravou rukou lehce začneme táhnou lehce vodítko nahoru a dopředu, současně levou rukou pod břichem štěně zvedáme. Jakmile bude štěně stát, odměníme ho a chválíme.


Přivolání: Nejdříve štěně k sobě volám jménem, později ke jménu přidáme povel Ke mě. Je důležité volat pejska radostně, ať je to štěňe nebo dospělí pes, aby se těšilo z toho, že jej voláme. Vždy, když pejsek přiběhne, chválíme ho, a odměníme ho. Nikdy psa, a zvlášť štěně, netrestáme za pozdní příchod. Pokud se k nám nechce vrátit, raděj si v klidu pro něj dojdeme, nevoláme na něj 20x, to ničemu neprospějě, už tříměsíční štěně budeme těžko chytat, když se k němu rozhodneme běžet a štěně se začne s námi honit a bude se domnívat, že je to nová hra. V tomto případě je lepší nechat jej na dlouhém vodítku, a když štěně "neslyší" na přivolání a dál si něco čmuchá, křikneme na něj fuj, škubneme vodítkem, aby jsme mu připoměli, že jsme ho volali, znovu pěkně přivoláme a pomalu jej přitahujeme zpět. Opět štěně chválíme, jako kdyby přišlo samo, aby vědělo, že i když se mu nechce a přišlo, je moc chválený. A především důslednost je důležitá, ale to nejen u přivolání. Přivoláváme štěně při nejrůznějších příležitostech a zase ho propouštíme ke hře. Nikdy štěně nepřivoláváme, pokud nemůžeme docílit toho, že povelu uposlechne, zbytečně si tak kazíme přivolání.


Aport nemusí každého pejska zprvu bavit, ale záleží jen na vás, jak mu tento cvik zpříjemníte a pro aportování ho nadchnete. Je možné, že váš pes nebude nikdy nadšeně aportovat, ale jako naučený cvik jej může zvládnout. Některý pes bude hodiny míček nosit zpět, jiný vám jej přinese jednou a po druhé si jej ani nevšimne. Pak už jen záleží, jestli se spokojíte jen s tím, že vám psík míček nosí, nebo jestli chcete aport zvládnout tak, jak to vyžadují zkušební řády. Začneme tak, že mičkem na provázku, nebo třeba jen starou ponožku použijeme jako "myšku", kterou chceme, aby ji štěně lovilo.taháme ji po zemi sem tam a štěně se jí tlapkama či tlamičkou snaží chytit. Když je štěně správně natěšené, hodíme míček kousek od nás a štěně jí půjde chytit. Nezapomínáme štěně chválit. pomalu zvětšujeme vzdálenost, případně upřesňujeme cvik do podoby, kterou po nás chtějí zkušební řády, tedy tak, že pes přinese aport, předsedne a na povel aport pustí. Tuto druhou část jsem učila Báru samostatně, až později jsem obě zkombinovala. Učila jsem jí tedy, jen běhat pro míček a donést ho, a držet a pustit na povel. Při spojování jsem pak používala pomocného povelu ke mě, který dobře znala a ten jsem později vypustila.

 


Pamlsek je velmi důležitá součást výchovy. Většina štěňátek je žravá, a pořád by rády něco baštila. Ale pokud štěně není velký jedlík, určitě i přesto najdete nějaká palmsek, který si štěně zamiluje. Dobrým pamlskem je kousíček sýru, piškot, vařené maso, nebo i psí pamlsky, které koupíte v obchodech s chovatelskými potřebami. Tyto pamlsky nám sice vonět nemusí, ale věřte, že uděláte obrovskou radost svému miláčkovi třeba sušenými plícemi, které se dají také nakrájet na malé kousky, nebo sušenými jatry, rybičkami apod.

Pochvala je stejně důležitá nebo ještě důležitější než pamlsek, na psíčka je třeba při výcviku hodně mluvit, především chválit, je to také odměna za dobře vykonanou práci. Je k nezaplacení ten pocit, když se poprvé něco povede tak jak má, Bára z toho má obrovskou radost, skáče a dovádí, je šťastná, jako by říkala, vidíš, povedlo se mi to, taky máš z toho takouvou radost jako já? Zrovna nedávno se jí poprvé podl dobře nový cvik, měla obrovskou radost, dala mi za to milion hubiček, šťastná, je to opravdu zážitek k nezaplacení.

 

Je mnoho aktivit, kterým se můžete se svým psem věnovat, ať už je to jen základní poslušnost, kterou se svým psem zvládnete, nebo pak i další činnosti, které by měly být zábavné pro vás oba. Začínáme malými kručky ve výcviku, čuvač je pes, který nechápe pomalu, on je velice chytrý, mnohdy až vychytralý, proto je nejlepší mu každou aktivitu představit, jako další skvělou zábavu s páníčkem. Když jde páníček cvičit otrávený a znechucený (no zase musím jít dělat tu votravnou poslušnost nebo cokoli jiného), v práci mě dneska někdo hrozně naštval, tak si to jdu vybít (samozřejmě na psovi), jak myslíte, že se bude váš psí miláček tvářit na tuto činnost. V tu chvíli je lepší, na veškerý výcvik se vykašlat a raději jít jen na procházku, nebo nechat pejska pohrát si s kamarády, nadělate méně škody.... Když se na čuvače dívám při výcviku poslušnosti, vrtá jim v hlavě, budu z toho mít, dělám tady ze sebe šaška, tak něco za to chci (baštu, pohlazení nebo jen i to, že má páníček velkou radost, že se mi to povedlo), zadarmo to dělat fakt nebudu, to si raděj lehnu a budu se usmívat na páníčka a dělat, že mu nerozumím. Jééé, já jsem dostal odměnu i za to, že se flákám, juchůů, tak, to tak můžu dělat pořád, ono se zase tak moc neděje a stejně za to něco dostanu. Čuvači jsou často až vychytralí a právě proto je třeba důslednost ve všem, co se po nich žádá. Je těžké odnaučovat chyby a nepřesnosti, které jsme našemu pejskovi umožnili dělat a přitom doufat, že se to jednoho dne sám naučí a pochopí, jak to má být dobře.

S Bárou jsme se naučily zatím od mnoha věcí kousíček a zatím ji hrozně všechno baví. Ráda stopuje, vyhledává lidi (zachranařina), běhá přes překážky (nejen agilitní), chodí poslušnost (samozřejmě za kus bašty a chválení) a vyzkoušely jsme si spolu na táboře i obrany, které ji taky nadchly, takže v tom hodláme pokračovat. Máme ještě mnoho práce před sebou, ale máme radost ze společných her, a tak doufám, že se nám povede složit i některé zkoušky vyšší, pro čuvače né až tak obvyklé. Doufám, že máme vyměřeno ještě spoustu společného času na naše aktivity a budeme moc ukázat, co v nás obou je.

 

Stopy jedna z věcí, co čuvačům opravdu jde, záleží jen na Vás, jestli tuhle zábavu s nimi chcete podniknout, nebo ne. Je to spousta chození na čerstvém vzduchu, takže to prospěje každému z nás. My jsme začínali asi v roce, spíš proto, že se u nás na cvičáku pravidelně nestopovalo, takže jsme se se stopou seznámili poměrně dlouho. Je mnoho výcvikových metod, jak začít, každá má něco do sebe a každá je trochu jiná. Cílem je, aby pes následoval předem našlapanou stopu co možná nejpřesněji a také na stopě nalezl několik námi zanechaných předmětů. I zde platí, že je dobré seznámit již štěňátko se stopou, začíná se méně náročnými, například "jen" na pečlivě vyšlapaném kruhu a poházeném pamlsky(některé jsou i lehce zašlapané) a postupně, s tím jak štěně vyzrává a dokáže se déle soustředit, děláme z kruhu ocásky, až se postupně začne šlapat "normální" stopa proložená pamlsky, kdy na konci stopy je něco moc a moc lákavého. I zde ptalí, že nesmíme nic dělat přes nátlak, ale zábavnou formou. Zde je pro ilustraci pár fotografií z našeho stopování, více naleznete ZDE.

 

Návody, jak správně začít nejen se stopou, naleznete na stránkách KCHSC.

 

 

Bylo mně vždy líto, když jsem slýchal anebo četl o zániku některého z našich národních plemen domácích zvířat. Týkalo se to rychlého koně chrudimského a těžkého tažného koně netolického, české kravky červenky, slepice české kropenky a konečně i našeho velmi oblíbeného a ceněného psa loveckého - fouska. Podobně tomu bylo, když jsem kdysi v letech dvacátých četl v Lidových novinách výrok spisovatele Karla Čapka: "Řekl bych, že vyšší biologický typ společnosti a národa se projevuje ve vyšší biologické úrovni jeho domácích zvířat." Při této příležitosti upozornil Čapek na možnost a pravděpodobnost vyhynutí fatranského čuvaše. Nevěnoval jsem tehdy otázce plemen psů na Slovensku bližší pozornost a není mně dosud známo, které plemeno psů Čapek pod jménem fatranský čuvaš mínil. Když jsem po několika letech zjistil, že se v Tatrách vyskytuje zvláštní plemeno domácího pastýřského psa, upomínajícího na světoznámého, za maďarského uznávaného komondora nebo kuvasze, začal jsem se o věc blíže zajímati. Použil jsem pro označení tohoto tatranského domácího pastýřského psa Čapkova pojmenování čuvaš, na Slovensku mnoze pro psa vůbec používaného, které jsem zčeštil na čuvač.

přejato od prof. ANTONÍNA HRŮZY

Historie

Skupina plemen bílých horských psů je zřejmě odvozena od vlků arktického typu, jejichž zbytky se po době ledové zachovaly v hornatých oblastech Evropy – na severních svazích Kavkazu, na Balkáně, zvláště v Rodopách, v Karpatech, a zvláště v Tatrách, na severních svazích Abruz a Alp a konečně v Pyrenejích. V těchto chladných a vlhkých oblastech se uvedený typ horských psů vyvíjel v souladu s tamní reliktní faunou a flórou. Podobné lokality nalezl švédský výzkumník Wahlenber také ve Skandinávii. Souvislost se severskými domácími zvířaty může být vysledována například také v Tatrách a v Karpatech u huculského koně, jemuž je podobný gudbrandstalský kůň. Obdobně je severskou analogií tatranského čuvače pomořanský ovčák.


Slovenské salašnictví má dlouhou tradici. Tatranský čuvač, spolu s horskými ovcemi, huculským koněm a typickými obyvateli hor tvoří základní předpoklady pro využití pastvin pro chov dobytka. Slovenští horalé patřili z velké části ke svobodnému lidu, nepodléhali středověké robotní povinnosti, strážili zemské hranice a odváděli daně v ovčím sýru. Jejich instituce se nazývala „valašský opasek“ a jejím sídlem byly až do zrušení roboty Košice. Její členové vykonávali svoji službu na horských pastvinách vždy se svými typickými psy, hlídacími psy z Tater, a vždy s nimi byli také zobrazováni.tatry


Tatranský čuvač se osvědčil jako dobrý ochránce, hlídač a průvodce, stejně jako ovčácký pastevecký pes, také jako hlídač dobytka, drůbeže i jiných domácích zvířat, i při hlídání stavení. Lázeňští hosté, kteří přicházeli na salaše koupit sýr a jiné výrobky, si zamilovali štěňata s hustou srstí, kupovali je a tato rasa začala tak být chována i v nížinách, kde byla díky svému neobvyklému vzhledu nezřídka považována za luxusní plemeno.


Na polské straně Tater, kde bylo chováno podobné plemeno horských psů, se obzvlášť silní psi lidově nazývali „liptovani“, což ukazuje na slovenský původ. Tak je také topograficky ohraničena oblast chovu bílých tatranských čuvačů.


Ústřední kniha tatranských čuvačů v Československu byla založena před ve 30. letech 20. století profesorem Antonínem Hrůzou z brněnské veterinární vysoké školy. Výchozí materiál pocházel z okolí Liptovské Lužné, Kokavy a Východné v Tatrách a z okolí Rachova v Karpatech. První chovatelská stanice nesla jméno „Ze zlaté studny“ a byla založena ve Svitavách u Brna. Karpatský chov pocházel ze stanice „Z Hoverly“.


Od té doby byly vedeny záznamy přímo Klubem chovatelů tatranského čuvače se sídlem v Bratislavě a byly pořádány výstavy, posuzování a soutěže, a to ve všech oblastech republiky. Další krevní linie pak pocházejí z Liptovské Holé, Velkého Choce, Zakopaného, Martina, Jedlové a Jeseníků.


Nejrozšířenějsí linie jsou Topas, Uran, Simba, Hrdos, Ibro, Cuvo, Budnas, Dinar, Samko, Bojar, Olaf atd.


Geneticky je možno tatranského čuvače charakterizovat jako leucistického (tj. se sníženým množstvím pigmentu, ale nikoliv se sklonem k albinismu) bílého psa s černým čenichem, z malé části také jako flavitického psa s hnědým čenichem a světlejšíma očima. Z kombinace jmenovaných genetických typů, z nichž je dominantní první typ, plynou určité rozdíly v odstínech barvy, pigmentaci očí, očních víček, čenichu, pysků a sliznic. Silnou selekcí ve směru k prvnímu typu dosáhli posuzovatelé a chovatelé typu odpovídajícího tomuto standardu a jeho stabilizace v chovu.


Počet členů klubu s chovnými jedinci a chovnými stanicemi dosáhl v době sepsání tohoto standardu téměř dvou set. Registrovaných žijících psů bylo v republice téměř osm set.
O kvalitě našeho chovu tatranských čuvačů hovoří mimo jiné úspěchy na mezinárodních výstavách (Praha, Brno, Liberec, Bratislava, Lipsko aj.), a to v silné zahraniční konkurenci.

Plemenné znaky tatranského čuvače odpovídají typu horského psa pevné konstituce, mohutné stavby, silné kostry a husté bílé srsti. Má živý temperament a je ostražitý, neohrožený a bystrý. Po staletí se přizpůsoboval drsnému klimatu slovenských hor, zejména Tater. Tělo je mírně obdélníkového formátu a spočívá na silných, poměrně dlouhých nohách. Jméno plemene vychází z jeho bystrosti a ostražitosti – slovenské slovo „čuvat“ znamená „slyšet“.

Dříve byl slovenský čuvač chován ve dvou velikostech větší horský ráz a menší nížinný ráz, brzy oba rázy splinuly v jeden, ovšem mezi některými chovateli, se začínají vést úvahy o obnovení menšího nížinnného rázu.

 

V E L K Ý   H O R S K Ý   R Á Z


Celkový dojem: Statná  postava. Souladná  stavba. Kohoutková  hůlková výška v dospělosti u psa 65 cm, u feny 60 cm. Váha 35 - 45 kg. Silná kostra, pevné, silné klouby, mohutné svalstvo. Při poměru délky trupu od předního bodu výčnělku ramenního k zadnímu boku výčnělku sedacího ke kohoutkové výšce asi 10:9 u psa kratší, u fen delší. Při posuzování mohutnosti dlužno podle hmotnosti vzíti v úvahu podmínky vývojové.
Hlava přiměřené velikosti. Čelo je široké, čtvercovité. Při pohledu se strany je hlava v lebce mírně vyklenutá s lehkým přechodem v mírném úhlu v rovný nosní hřbet.
Čenich je   žádoucí co možno  tmavý až černý. U štěňat dostavuje se někdy zbarvení později.
Oko jest  prostřední velikosti, tvaru příčně elipsovitého, se sklonem k vnitřnímu koutku. Duhovka jest, tmavá . Barva okraje víčka jako u čenichu.
Boltce jsou vysoko nasazené, měkké, od kořene v celé šířce lehce svislé a dosahují zaobleným hrotem do úrovně koutku štěrbiny ústní. Ve vzrušení se boltce při kořenu poněkud nadzvednou.
Pysky jsou dobře přimknuté, barvy čenichu.
Chrup velmi silný a dobře vyvinutý s řezáky hořejšími nůžkovitě přečnívajícími.
Krk  je velmi silný, prostý laloku, k ose trupu zcela mírně vzestupně nasazený.
Prsa  jsou přiměřeně široká  a hluboká , žebro je mírně klenuté.
Hřbet  je rovný, přiměřeně široký, dobře svalnatý.
Bedro je silné, široké.
Kříž nevystupuje ve vazbě s bedrem při přechodu v dlouhou, mírně sklonitou hýžď z horní linie trupu.
Břich je štíhlý.
Ocas je v souladu s horní linií hýždě nasazený, v klidu svislý a jen v dolní třetině mírně zdvižený a dosahuje narovnán pod patní výčnělek asi do poloviny nadprstí. Ve vzrušení jest, ocas nesen vzhůru, nebo křečovitě nad hýžd' svinut.
Běhy  přední jsou v pleci strmé, v předloktí a nadprstí zpředu i boku kolmé. Běhy zadní jsou v patách navzájem úměrně k sedacím výčnělkům vzdálené s nadprstní osou z boku i zezadu kolmou.
Tlapky  jsou přiměřeně velké, v prstech dobře klenuté a uzavřené s patkami pevnými, tuhými. Drápy jsou silné, tupé. Paspárky mají být odstraněny co nejdříve, v době sání.
Srst je na hlavě krátká, přiléhající, na slechách delší, na krku a trupu v létě asi 5 cm dlouhá , v zimě delší, vybavená  hojným podrostem. Jest rovná  nebo lehce vlnitá, střechovitě kryjící, jiný tvar srsti jest hodnotiti podle stupně úchylky jako méně žádoucí. Barva srsti je po celém těle bílá, nejvýše jen na uších s odstínem do žluta. Světležluté skvrny na trupu jsou přípustné, ale nejsou žádoucí.
Ohon je v celé délce chvostnatý. U starších zvířat tvoří srst límec a vzadu na nohách praporce. Průrůst srsti na patkách v meziprstí je příznačný. Pohyb je správný, přiměřeně čilý a pružný, též ve vodě velmi obratný a vytrvalý.

Povaha je mírná, klidná. Vnímání  je bystré a reakce rychlá, účelná. Oduševnělost projevuje se dobrou chápavostí a tím snadnou učenlivostí a ovladatelností. Vůči lidem domácím a známým jest příchylný, vůči cizím opatrný nebo i nedůvěřivý a hlavně v noci vůči podezřelým osobám ostražitý, neohrožený, neúplatný a případně velmi povážlivý neb i nebezpečný

 

M A L Ý   N Í Ž I N N Ý   R Á Z


Celkový dojem: Postava je menší, štíhlejší, kohoutkové výšky hůlkové 40 - 50 cm.
Váha 20 - 25 kg. Kostra jemnější, sušší, ale pevná . Klouby suché, pevné.
Hlava je v části lebeční a obličejové užší, delší.
Oko poměrně větší.
Boltce jsou vpředu při kořenu poněkud více odstávající a pohyblivější.
Krk je delší, štíhlejší.
Trup je mělčí, štíhlejší.
Plec je šikmější.
Úhlování  kloubů pružnější.
Barvitost kůže a srsti na standardně přípustných místech poměrně k velikosti těla je pravidelně soustředěnější. Proporce na zadní straně nohou jsou poměrně menší.
Pohyb je lehčí, pružnější, obratnější.
Povaha je čilejší, bystřejší.

Novinky

  • 1.1.2024


    Všem přejeme veselý a šťastný
    nový rok.
    Štěňátka se mají čile k světu,
    někteří kluci stále čekají na své majitele.